Tujki najpogosteje povzročijo poškodbe beločnice, roženice ali veznice. Te poškodbe so ponavadi manjše, lahko pa so tudi resnejše, npr. okužbe zaradi prask ali ureznin na roženici. Oči poškodujejo tujki, kot so drobci stekla, razni delci v vetru, prah, veje dreves in podobno. Pri opravilih, kot je rezanje raznih materialov, bi morali vedno nositi zaščitna očala.
Zdravljenje
Tujek je nujno čim prej odstraniti. Oči ne smemo mencati kljub solzenju in pekočim bolečinam, ker se lahko zapiči v beločnico in jo rani. Če se tujek ne izpere sam, ga odstranimo z vlažno sterilno vato ali speremo s sterilno fiziološko tekočino.
V okviru prve pomoči na terenu odstranjujemo iz očesa le tujke, ki prosto plavajo v gubi (vrečki veznice pod spodnjo ali pod zgornjo veko). Na terenu v oko zadrtih tujkov ne poskušajmo odstranjevati. V takšnih primerih naj tujek odstrani zdravnik. Poškodovancu le obvežemo obe očesi in ga napotimo k zdravniku. Če je tujek povzročil majhno površinsko odrgnino, zdravljenje obsega uporabo antibiotičnega mazila. Pri večjih poškodbah roženice zdravnik predpiše kapljice, ki razširijo zenico in antibiotične kapljice ali mazilo.